اسلایدر را از چپ به راست بکشید.
۱۹۵۹

انتشار کتاب "مهندسی خلاق" توسط جان ای. آرنولد، استاد مهندسی مکانیک و مدیریت بازرگانی دانشگاه استنفورد که برای نخستین بار از واژه تفکر طراحی در کتابش استفاده کرد. طبق نظر آرنولد، تفکر طراحی از چهار منظر: ۱- قابلیت جدید ۲- سطح عملکرد بالاتر ۳- هزینه تولید پایین تر و ۴- افزایش قابلیت انعطاف پذیری به حل مسائل طراحی اقدام می کند.

۱۹۶۵

انتشار کتاب "روش سیستماتیک برای طراحان" توسط ال بروس آرچر، مهندس مکانیک در مدارس هنر و طراحی که در آن احتیاج علوم مختلف به گسترش تفکر طراحی را یادآور شد. او از اولین افرادی به شمار می آید که اعتقاد داشت تفکر طراحی و مدیریت به واسطه نقاط مشترک فراوان خود در تکنیک های تصمیم گیری رابطه ای نزدیک با یکدیگر داشته و گسترش هر یک بیش از دیگری نخواهد بود.

۱۹۶۹

هربرت ال. سایمون، دانشمند و روان شناس مطرح آمریکایی، در کتاب خودش به نام "علوم مصنوعات" به تعریف تفکر طراحی از دیدگاه علمی پرداخت و آن را به عنوان یک روش تفکر و رویکرد علمی در تمامی حوزه های مطالعاتی بسط و گسترش بخشید. به باور سایمون، علم طراحی مجموعه ای از اندیشه های هوشمندانه، تحلیلی، رسمی، تجربی، قابل مشاهده و قابل آموزش در مورد روند طراحی است.

۱۹۷۱

منتقد حرفه طراحی، ویکتور پاپانک با کتاب "طراحی برای دنیای واقعی" وارد عرصه طراحی می شود. او با ادغام انسان شناسی در طراحی سعی داشت تا در قبال مسائل اجتماعی و زیست محیطی رویکردی مسئولانه در طراحی داشته باشد. وی تا پایان فعالیت حرفه ای اش در اواخر دهه نود میلادی به طراحی مسئولانه پایبند بود و این اصول را در بسیاری از پروژه های مشترک اش با یونسکو و سازمان بهداشت جهانی اعمال نمود.

۱۹۷۳

انتشار کتاب "تجربیاتی در تفکر دیداری" توسط رابرت اچ. مک کیم، استاد دانشگاه استنفورد که در آن به مانند سایمون از تفکر طراحی به عنوان یک روش تفکر یاد نمود. نظریات مک کیم درباره نیاز به برآورده سازی طیف وسیع تری از خواسته های ذهنی و احساسی انسان در تئوری طراحی، پایه گذار طراحی انسان محور در آینده شد.

انتشار مقاله مشترک ملوین ام. وبر و هورست ریتل تحت عنوان "معضلات در تئوری عمومی برنامه ریزی" که برای نخستین بار به وجود مشکلات شرور (بدخیم) در طراحی و برنامه ریزی پرداختند. وبر از جمله اندیشمندان حوزه طراحی به شمار می رود که بیشتر به واسطه نظریات اش درباره شهرهای آینده (شهرهای سازگار با عصر ارتباطات از راه دور و تحرک انبوه خودروها) شناخته می شود. زمینه کاری هورست ریتل نیز علم طراحی یا همان منطق تئوری ها و روش های طراحی بود که در پاسخ به خطاها و ناکارآمدی های تلاش های اولیه در طراحی سیستماتیک و برای رسیدگی به مشکلات شرور، مفهوم روش های طراحی نسل دوم را که با نام "سیستم اطلاعاتی مبتنی بر مسئله" یا IBIS شناخته می شود به دنیای طراحی معرفی کرد.

۱۹۸۰

برایان لاوسون، روان شناس و استاد دانشگاه معماری شفیلد انگلستان، کتابی تحت عنوان "طراحان چگونه می اندیشند" منتشر می کند که در آن به فرایند تعمیم مفهوم تفکر طراحی پرداخت.

۱۹۸۳

دونالد آلن شون فیلسوف و استاد برنامه ریزی شهری در انستیتوی فناوری ماساچوست، کتاب "کارورز انعکاسی: چگونه حرفه ای ها در عمل فکر می کنند" را منتشر می کند. شون در این کتاب قصد دارد "یک معرفت شناسی عملی را که در فرآیندهای هنری و شهودی که [طراحان] در شرایط عدم اطمینان، بی ثباتی، منحصر به فرد بودن و تضاد ارزشی به وجود می آورند، ایجاد کند." دونالد شون همچنین مفهوم بازتاب در عمل را توسعه داد و به نظریه یادگیری سازمانی کمک کرد.

۱۹۸۷

انتشار مقاله " ادارک نیازها" توسط رولف آرن فیست، طراح آمریکایی؛ وی سهم عمده ای در زمینه طراحی انسان محور و آموزش طراحی دارد. شهرت رولف فیست بیشتر به دلیل مشارکت اش در عمل طراحی خلاق یا "تفکر طراحی" است. او در دهه 1980 و 1990 میلادی تحقیقات مک کیم را در دانشگاه استنفورد گسترش داد و در نهایت "تفکر طراحی را به عنوان روش تفکر خلاق" آموزش داد.

۱۹۹۱

شرکت مشاوره طراحی آیدیو از ترکیب سه شرکت طراحی صنعتی و با مدیریت دیوید و تام کلی شکل می گیرد. آیدیو یکی از اولین شرکتهای طراحی محسوب می شود که روند طراحی خود را بر اساس روشهای طراحی و تفکر طراحی بنیان گذاشت.

۱۹۹۲

ریچارد بیوکنن استاد طراحی، مدیریت و سیستم‌های اطلاعاتی، مقاله مهم و اصلی خود را با عنوان "مشکلات شرور در تفکر طراحی" كه پتانسیل طراحی را برای مقابله با چالشهای پیچیده و مبهم بررسی می كند، منتشر ساخت و بدین ترتیب طراحی را به حوزه های دیگر تسری داد. بیوکنن یکی از اولین افرادی است که در مورد " نظم چهارم طراحی" یا همان سیستم ها و محیط ها در حوزه کاربرد طراحی سخن گفت. وی همچنین به خاطر گسترش کاربرد طراحی در زمینه‌های جدید تئوری و عمل، نوشتن، تدریس و همچنین تمرین مفاهیم و روش‌های طراحی تعامل مشهور است.

۱۹۹۹

لیز سندرز، بنیانگذار آژانسMake Tools و پیشگام تحقیقات طراحی کاربردی است. بسیاری از ابزارها، تکنیک ها و روش هایی که امروزه در طراحی و محوریت طراحی انسان محور استفاده می شود به وی نسبت داده می شود. سندرز در بسیاری از روشهایی که امروزه برای هدایت و الهام بخشیدن به طراحی از منظر انسان محور مورد استفاده قرار میگیرد، پیشگام بوده است. او اکنون در حال آوردن شیوه های طراحی مشترک به رشته های فراتر از طراحی است تا بتواند چالش های پیش روی بشر را برطرف کند.

هم زمان با آغاز هزاره جدید، اصطلاح "تفکر طراحی" در مطبوعات تجاری محبوبیت یافته و افزایش قابل توجهی در علاقه به این رویکرد ایجاد می کند. نگارش کتاب هایی درباره چگونگی ایجاد یک محل کار با استفاده از طراحی مبتنی بر بهره گیری از نوآوری بیشتر مورد توجه قرار گرفت. شرکت های مشاوره طراحی از جمله IDEO ، Smart Designو Frog راه انطباق تفکر طراحی با اهداف تجاری را هموار می کنند.

آلیستر فواد- لوک مجری طراحی، مربی و نویسنده است که در حال حاضر شیوه های تفکر طراحی نوظهور را آموزش می دهد. پروژه های وی بر گشودگی، همکاری و طراحی مشارکتی بر جوامع و افراد، رفاه اجتماعی و اقتصادهای جایگزین تأکید دارند. کتاب های او از قبیل "دستنامه اکودیزاین" در سال 2002 به نقش طراحی در پایداری و تاثیر گذاری مثبت بر جهان، کتاب دیگر او با عنوان "کنشگری طراحی" به حوزه تئوری فعالیت و ارتباط آن با طراحی در سال2009 می پردازند.

تفکر طراحی در دانشکده طراحی استنفورد یا همان مدرسه طراحی (به اختصار d.s) آموزش داده می شود. مدرسه طراحی که امروزه به نام موسسه طراحی هاسو پلاتنر شناخته می شود، توسعه، آموزش و اجرای تفکر طراحی را یکی از اهداف اصلی خود از بدو تأسیس قرار داده است.

تیم براون به عنوان یک طراح صنعتی و مدیرعامل شرکت آیدیو، مدافع بزرگی برای تفکر طراحی و نوآوری بوده است. او مقالات زیادی برای ارتقاء تفکر طراحی در میان غیر طراحان و همچنین درباره تغییر از طریق طراحی نوشته است. وی در سال 2005 کتاب "تغییر توسط طراحی" را برای کاربرد تفکر طراحی در عرصه های سازمانی با هدف ایجاد نوآوری به قلم تحریر در آورد.

جین فولتون سوری با سابقه روانشناسی و معماری خود در تألیفات بسیاری از ابزارهای طراحی انسان محور در شرکت مشاوره ای آیدیو نقش اساسی داشته است. به نقل از IDEO bio "او تکنیک هایی را برای مشاهده همدلی و نمونه سازی تجربه که اکنون در طراحی و نوآوری محصولات، خدمات و محیط ها و همچنین سیستم ها، سازمان ها و استراتژی ها به کار گرفته می شود، تکامل بخشید." کتاب او با عنوان "اقدامات نسنجیده" که در سال 2005 منتشر شد ارتباط بین مشاهده مستقیم و الهام از طراحی را نشان می دهد. وی همچنین کتاب "اصول اخلاق طراحی" را به تازگی منتشر کرده است.