آشنایی با نوروبیولوژی هنر و ادراک زیبایی

تاریخ برگزاری : چهارشنبه ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۰ - ساعت ۲۰ الی ۲۱


درباره این نشست

زیبایی‌شناسی، حوزه ای در فرایند طراحی محصول است، که علاوه بر شناسایی فلسفه و چیستی زیبایی، به بررسی و سنجش کیفیت و کمیت زیبایی در محصولات پرداخته و زمینه لازم برای مقایسه این پارامتر، در طیف وسیعی از محصولات هم خانواده و گوناگون را محقق می سازد. در واقع، یکی از مواردی که می تواند طراحی صنعتی را در زمره هنرهای کاربردی قرار دهد، قابلیت تحلیل پذیری زیبایی شناسانه آن می باشد.

یکی از حوزههای درگیر در زیبایی‌شناسی توجه به پایگاه ادراک زیبایی و مبانی تکاملی و عصب شناختی ادراک زیبایی است. محققان در تلاش هستند تا واکنش فيزيولوژيکي را به ادراک زيبايي در انسان کشف کنند. اين دسته از محققان غالبا مدعي هستند که علم نورواستتيک توانايي کشف منشأ لذت زيبايي در مغز و همچنين پاسخگويي به مسأله ادراک هنري، خلق هنر و تعيين معيارهاي آن را دارد. آنچه در تلاش محققان نورواستتیک برای تعیین معیارهای زیبایی به چشم می خورد، ارتباط مدارهای عصبی بینایی و تحریکات مغزی است.

در هفتمین دورهمی از نشست‌های انجمن علمی طراحی شناختی مؤسسه آموزش عالی علوم شناختی، با دکتر کامران پاکنژاد همراه می‌شویم تا از مبانی عصب‌شناختی ادراک زیبایی بیشتر بدانیم و با این ادراک، گامی مؤثر در راستای خلق محصولاتی با خلق تجربه زیبایی‌شناسی بهتر گام برداریم.گزارش نشست


 
سایر نشست‌ها


هفته آگاهی از مغز

هفته آگاهی از مغز

تاریخ برگزاری : ۸ الی ۱۴ ام اسفند ماه ۱۴۰۱ - ساعت ۲۰ الی ۲۱
مطالعه بیشتر
طراحی رفتار موج آینده نوآوری

طراحی رفتار موج آینده نوآوری

تاریخ برگزاری : چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ساعت ۲۰ الی ۲۱
مطالعه بیشتر