علوم شناختی - طراحی و خلاقیت از دانشگاه تا صنعت

تاریخ برگزاری : چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ - ساعت ۲۰ الی ۲۱


درباره این نشست

طراحی‌­شناختی عبارتند از فهمیدن انسان یا درک سطوح شناختی در انسان و بکار بردن این توانایی‌­ها در خصوص بهتر کردن ارتباط انسان با محیط، محصول، خدمات، سیستم‌­ها، و ... که با آن درگیر است، معرفی کرد. همه‌­ی وظایف طراحان شناختی در راستای بکار بردن این دانش برای مزیت انسان­‌ها و برقراری پل ارتباطی میان انسان و پیشرفت اجتناب‌­ناپذیر تکنولوژی است.

طراحی شناختی استفاده از بینش­‌های طراحی، علوم اعصاب و روانشناسی شناختی تؤامان در ایجاد طرح های مؤثرتر است. روانشناسی شناختی و علوم اعصاب در راستای پاسخگویی به این سؤالات است که در فروشگاه‌­های آنلاین چه چیزی کاربران را به سمت خود ترغیب می­کند؟ یا چه پارامترهای بر تصمیم خرید کاربر مؤثر است؟ چه انگیزه‌­هایی سبب می­شود تا یک عکس را در شبکه­‌های اجتماعی به اشتراک بگذاریم و در نهایت چه نشانه­‌های تصویری منجر به تصمیم خرید کاربر می­‌شود. طراحی شناختی ؛ همچنین از دیگر زمینه های احساسی و شناختی مرتبط با کاربر استفاده می­‌کند تا درک ما را از نحوه واکنش افراد در برابر طراحی‌­ها و محصولات محسوس و دیجیتال - مانند زمینه های تجزیه و تحلیل تصویر رایانه‌­ای (توانایی رایانه ها برای تجزیه و تحلیل ترکیب تصاویر، یا حتی تشخیص آنچه در تصویر نشان داده شده، کمک کند) اقتصاد رفتاری (مطالعه نحوه انتخاب ما - اغلب ظاهراً غیر منطقی - در هزینه کردن پول خود) و ارتباط انسان و رایانه آگاه نماید. از سوی دیگر ما در این رشته رفتار و نحوه تفکر طراحان را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا الگوی تفکر، خلاقیت و حل مسأله آن­ها را مدلسازی و در سایر دیسیپلین‌­ها استفاده نماییم.

در سیزدهمین نشست از مجموعه نشست‌­های انجمن علمی طراحی و خلاقیت، برآنیم تا رشتۀ علوم شناختی-طراحی و خلاقیت را بهتر بشناسیم، با چالش‌­ها و وجوه مثبت این رشته آشنا شویم و در نهایت درخصوص بازارکار فارغ­‌التحصیلان این رشته به گفت­وگو بپردازیم. چنانچه سؤالاتی از این رشته برای شما بی پاسخ مانده در این نشست مارا همراهی کنید و از ما بپرسید.
سایر نشست‌ها


هفته آگاهی از مغز

هفته آگاهی از مغز

تاریخ برگزاری : ۸ الی ۱۴ ام اسفند ماه ۱۴۰۱ - ساعت ۲۰ الی ۲۱
مطالعه بیشتر
طراحی رفتار موج آینده نوآوری

طراحی رفتار موج آینده نوآوری

تاریخ برگزاری : چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ - ساعت ۲۰ الی ۲۱
مطالعه بیشتر